0Item(s)

V košíku nie sú žiadne položky.

Product was successfully added to your shopping cart.
Swipe to the left
Ako ovplyvňuje výber správnej nabíjačky rýchlosť nabíjania

Ako ovplyvňuje výber správnej nabíjačky rýchlosť nabíjania

Všimli ste si niekedy, že váš smartphone sa pri dlhšej ceste autom miesto nabíjania vybíja napriek tomu, že je zapojený do zásuvky zapaľovača v automobile? Stáva sa to pri nesprávne zvolenej nabíjačke, ktorá poskytuje príliš málo energie do prístroja.V tomto článku objasíme, ako si vybrať tú správnu nabíjačku pre váš mobil a ďalšie informácie ohľadne rýchleho nabíjania Vášho zariadenia.

Ampér, miliampér, volt, napätie a prúd

prud a napatie

Jednotka ampér vyjadruje hodnotu, aký veľký elektrický náboj prechádza určitým bodom v danom čase. Čím vyšší je počet ampérov, tým rýchlejšie dokážete vaše zariadenie nabíjať. Značka jednotky ampér je A. Na nabíjačkách bývajú hodnoty uvádzané aj v miliampéroch, pričom 1 ampér = 1000 mA.

U nabíjačiek sa stretnete aj s hodnotou napätia, ktorá je vyjadrená jednotkou volt. Značka jednotky volt je V. Úplne zjednodušene povedané, napätie je to, čo tlačí energiu do zariadenia. U nabíjačiek pre mobilné zariadenia je štandardná voltáž 5V. Vyššie hodnoty by mohli spôsobiť preťaženie obvodov a tým aj poškodenie zariadenia.

Výber správnej nabíjačky

Nabíjačka je zariadenie, ktoré znovu oživuje batériu vášho mobilného zariadenia. Termín nabíjačka v mnohých prípadoch zahŕňa nabíjací adaptér aj nabíjací kábel, nakoľko tieto komponenty sú často dodávané spoločne. Pri výbere nabíjačky sa v prvom rade sa uistite, že nabíjací kábel (resp. nabíjačka), ktorý sa rozhodnete použiť, má kompatibilnú koncovku s vaším zariadením. Dôležitým faktorom je aj kapacita kábla. V dôsledku jeho nízkej kapacity by vaše zariadenie nebolo nabíjané dostatočným prúdom aj napriek vyhovujúcim hodnotám nabíjacieho adaptéru. Je dôležité si uvedomiť, že rôzne nabíjačky môžu mať rozdielne hodnoty amperáže hoci ich konektor je rovnaký. Špecifikácie nabíjacieho adaptéru sa nachádzajú na štítku, ktorý nájdete na každom nami ponúkanom elektropríslušenstve. Všeobecne platí, že čím bude vyššia hodnota dodávaného prúdu (vyššia hodnota ampérov), tým bude vaše zariadenie nabíjané rýchlejšie. Avšak dôležitá je aj hodnota vstupného prúdu, ktorý zariadenie dokáže prijať. Toto je ovplyvnené regulátorom v prístroji, úlohou ktorého je chrániť batériu. V posledných rokoch sa stretávame aj s technológiou rýchleho nabíjania, čo v stručnosti znamená, že regulátor prepustí vyššie hodnoty prúdu do telefónu alebo tabletu.

U zariadení Apple je dôležitým faktorom MFI certifikácia, ktorá zaručuje kompatibilitu nabíjačky / kábla s výrobkami tejto značky.

príklad 1: Zariadením so vstupným prúdom 1.1 A bude "pretekať" prúd uvedenej hodnoty aj pri použití nabíjačky s hodnotami 2.1 A. Nabíjanie bude prebiehať štandardným spôsobom.

príklad 2: Zariadenie so vstupným prúdom 1.1 A bude pri použití nabíjačky s amperážou 0,5 mA nabíjané výrazne pomalšie.

Ďalším faktorom ovplyvňujúcim rýchlosť a kvalitu nabíjania sú parametre zdroja. Ideálnym riešením je použitie bežnej nástennej zásuvky, ktorá poskytuje prúd o hodnote až do 16A. Podobná situácie je aj pri použití zásuvky zapaľovača v automobile, u ktorého sa tieto hodnoty pohybujú okolo 12A. Pri energeticky náročnejších zariadeniach môže byť problematické použitie štandardného USB portu na počítači. U USB 2.0 sa udáva sa udáva veľkosť prúdu 500 mA, USB 3.0 poskytuje 900 mA. Porty USB typu C, ktoré sa čoraz častejšie objavujú vo výbave desktopových počítačov a notebookov sú tiež vhodným riešením pre rýchle nabíjanie. Deklarované hodnoty u tohto typu konektora sú až 5A (5000 mA).

Zhrnutie

Pre rýchle nabíjanie Vášho zariadenia je potrebné dbať na nasledovné:

1. použiť nabíjačku a kábel, ktoré poskytujú dostatočnú veľkosť prúdu

2. používať prednostne stenovú zásuvku alebo konektor zapaľovača v automobile, až potom USB port počítača.

Navštívte náš eshop so širokou ponukou nabíjačiek a káblov. Určite nájdete najlepšie riešenie pre váš telefón.

Rýchlosť nabíjania (Infogram)

Navštíviť e-shop

Kategória: Tipy, triky a návody